Prečo sa oplatí vlastniť firmu, ktorá je platiteľom DPH

Platca dph ready made Spencer.png

Plánujete podnikať, vyrábať alebo predávať svoje produkty odberateľom, ktorí sú platcami DPH? Prípadne potrebujete na začiatku podnikania investovať do zariadení alebo kúpy auta? Potom bude firma, ktorá je registrovaným platcom DPH pre vás výhodnejšia ako tá, ktorá platcom nie je.
V prípade, že je váš obrat bude minimálne 49.790 Euro za 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, platenie DPH bude vyplývať zo zákona a platcom DPH sa budete musieť stať.

Povinná registrácia a plánovaní obchodní partneri

Povinnú registráciu platiteľa DPH musíte vykonať ak máte sídlo, miesto podnikania, alebo prevádzkareň na Slovensku a ak dosiahnete uvedený obrat takmer päťdesiattisíc Eur. Ak ešte firmu nemáte len práve zvažujete jej založenie, ušetrite si čas spojený s časovo a administratívne náročným procesom registrácie.
Je dôležité si uvedomiť aj kto budú moji obchodní partneri? Budú platcami DPH alebo to budú koneční odberatelia? Pri nákupe tovaru alebo služieb treba rozlišovať, či sa nakupuje a predáva platiteľovi alebo neplatiteľovi dane. Podľa toho sa rozhodnete či si zaobstarať firmu s dobrovoľnou registráciou DPH.

Výhody platenia DPH v priebehu podnikania

Ak ste platiteľom DPH môže to byť v rôznych prípadoch vašou konkurenčnou výhodou oproti neplatiteľovi DPH. Ak nakupujete tovary a služby od iných platiteľov dane a ďalej realizujete dodávky tovarov a služieb pre platiteľov dane v tuzemsku alebo iného členského štátu je pre vás platenie DPH výhodné. V takom prípade si totiž sám môžete uplatniť odpočet dane na vstupe, ktorá je súčasťou nakupovaných tovarov a služieb a súčasne v cenách svojich dodávok uplatňujete daň na výstupe, ktorú si zase môžu odpočítať vaši odberatelia.
V priebehu podnikania si takisto budete môcť uplatniť DPH z nakúpeného tovaru, služieb, pohonných hmôt, kancelárskych potrieb atď. Ak používate viac áut a prevádzkujete kanceláriu môžu to byť mesačne aj stovky Eur odpočítateľných položiek. Na druhej strane si treba uvedomiť, že tým, že ste platcom DPH ste povinný svoje služby a tovary navýšiť o sumu dane z pridanej hodnoty 20%, prípadne zníženej sadzby 10%. Vrátená DPH vám však na začiatku podnikania pomôže na ďalší rozvoj.

Ako sa stať čo najrýchlejšie platiteľom DPH

Ak potrebujete fakturovať s DPH ihneď, najlepšou voľbou je pre Vás kúpa hotovej kapitálovej spoločnosti registrovanej na DPH. Oproti bežnej procedúre, ktorá trvá až 7 týždňov ju budete mať do týždňa. Takúto spoločnosť bez histórie si môžete zakúpiť okamžite pričom získavate 24 hod servis a nemusíte sa obávať akýchkoľvek nemilých prekvapení od predchádzajúcich konateľov, ani žiadnych podlžností, keďže najistejšie je zakúpiť si spoločnosť, ktorá nemá žiadnu históriu